Substancje do stosowania zewnętrznego
W codziennej pielęgnacji skóry dotkniętej cellulitem pomocne będą substancje do stosowania zewnętrznego, które sprzyjają lipolizie (rozkładaniu komórek tłuszczowych), poprawiają mikrokrążenie oraz regenerują tkankę łączną.
Kremy antycellulitowe poprzez uniesienie tkanek ku górze i wygładzenie skóry przyczyniają się do poprawy wyglądu skóry, ale z pewnością nie zlikwidują „skórki pomarańczowej”. Preparaty tego typu będą doskonałym uzupełnieniem terapii antycellulitowej jaką jest intensywny masaż modelujący.
Jakich substancji należy szukać w skutecznych preparatach na cellulit?
Substancje lipolityczne
Substancje lipolityczne to w szczególności KOFEINA i w mniejszym stopniu TEOFILINA. Obie substancje obecne są w wyciągach roślinnych z kawy, herbaty zielonej i paragwajskiej. Ich zadanie polega na zmniejszaniu ilości tłuszczu zawartego w komórkach tłuszczowych poprzez blokowanie fosfodiesterazy (enzym hamujący rozkład tłuszczu).
Wyciągi z roślin o działaniu lipoitycznym: GUARANA, KOLA, PLEKTRANTUS, CASSAVA, GARCINIA CAMBODGIA oraz FORSKOLINA zawarta w wyciągach z koleusa ma podobne działanie.
Działanie lipolityczne poprzez zablokowanie receptorów alfa – adrenergicznych wykazują: ESCYNA, wyciąg z GINKO BILOBA, CHRYSANTHELLUM INDICUM oraz niektóre wyciągi z drożdży.
Z kolei wyciągi z CZERWONYCH ALG, zawierające RODYSTEROL poprzez aktywację receptorów beta – adrenergicznych umożliwiają uwolnienie kwasów tłuszczowych.
Poprzez zablokowanie receptorów NPY działają ekstrakty z ALG bogate w jod (MORSZCZYN) oraz wyciąg z JESIONU.
Wyciąg z GORZKIEJ POMARAŃCZY zawierający SYNEFRYNĘ zwiększa termogenezę i dzięki temu przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.
Wyciąg z ANANASA zmniejsza obrzęki, działa złuszczająco, peelingująco i oczyszczająco na skórę oraz poprawia jej koloryt.
AMINOFILINA zmniejsza nierówności i wgłębienia skóry.
Preparaty przeciw cellulitowi powinny być bogate w SAPONINY, FLAWONOIDY i GARBNIKI, które uszczelniają naczynia krwionośne.
Na regenerację tkanki łącznej używa się wyciągów ze SKRZYPU, który jest bogaty w krzem.
Stosowanie kremów antycellulitowych poprzez poprawę wyglądu skóry i jej odmłodzenie wpływa na zmniejszenie objawów cellulitu.
Źródła:
Martini M.C. Kosmetologia i farmakologia skóry, wyd. 1. Wydawnictwo lekarskie PZWL. Warszawa 2006, s. 306-307
Pfenniger J., Fowler G. Procedury zabiegowe i diagnostyczne w dermatologii i medycynie estetycznej, wyd 1, Wydawnictwo Elsevier & Partner. Wrocław 2012, s. 374