Modelowanie Ciała Eliza Adamska

Jedną z najlepszych metod na jędrne ciało jest masaż

W wielu gabinetowych zabiegach antycellulitowych i wyszczuplających wykaorzystywane są maszyny masujące, które imitują ruchy masażysty – ugniatanie, rozcieranie i wibrowanie.

Mimo postępującej „mechanizacji” w kosmetologii, masaż wykonywany rękami lub przyrządami jest jedną z ważniejszych i skuteczniejszych terapii na cellulit. 

W zależności od dobranych technik i metod, masaż ma zróżnicowany wpływ na organizm. Biorąc pod uwagę istotę cellulitu poniżej omówiony został wpływ masażu na tkankę łączną, tłuszczową, mięśniową oraz skórę.

Tkanka tłuszczowa

W przypadku tkanki tłuszczowej masaż prowadzi do rozdrobnienia i usunięcia z komórek tłuszczowych tłuszczu. Następuje poprawa przemiany materii, która prowadzi do jego szybkiego spalenia pod warunkiem że pacjent zastosuje odpowiednią dietę niskokaloryczną. Dzięki zastosowaniu różnych specjalistycznych metod masażu można zminimalizować, a nawet usunąć skutki urazów lub zaburzeń funkcji tkanki łącznej, które mogą występować w postaci obrzmień, wciągnięć, wgłębień, zaburzeń odżywczych, zmniejszonej elastyczności, rozstępów, cellulitu, nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej oraz zapalenia podskórnej tkanki tłuszczowej.

Tkanka łączna

Tkanka łączna właściwa wiotka odgrywa zasadniczą rolę w odżywianiu elementów innych tkanek, ponieważ wchodzi w skład wszystkich narządów, łączy je i otacza. Wszelkie substancje pobierane przez komórki innych tkanek z krwi, produkty przemiany materii, woda muszą przejść przez tkankę łączną wiotką. Masaż nie tylko wpływa ma samą tkankę łączną, która dzięki niemu jest bardziej elastyczna, ale oddziałuje również na odżywienie innych tkanek. Tkanka łączna jest mocno unaczyniona, dlatego masaż ma wpływ na poprawę jej ukrwienia i odżywienia. Tkanka łączna właściwa zbita, budulec skóry właściwej, zawiera liczne włókna sprężyste i klejodajne. Masaż wpływa na uelastycznienie tej tkanki. Dzięki poprawie procesów odżywczych zapobiega zmianom zwyrodnieniowym i zagęszczaniu jej struktur przez włóknik. Tkanka łączna w procesie regeneracji zwiększa swoją wytrzymałość. Wszelkie obrzmienia i wciągnięcia w jej obrębie można usuwać masażem poprzez poprawę gospodarki koloidowej. Zmniejszeniu ulegają też rozstępy.

Skóra

Masaż wywiera znaczący wpływ na skórę. Usprawnia przepływ krwi i limfy, dzięki czemu następuje lepsze odżywienie i utlenowanie każdej komórki. W warstwie podstawnej dochodzi do usprawnienia procesów przemiany materii, co sprzyja szybszej odbudowie uszkodzonych komórek naskórka. W warstwie ziarnistej proces rogowacenia ulega przyspieszeniu, następuje wzmożona odbudowa oraz usuwanie z warstwy rogowej złuszczonego naskórka, co prowadzi do jego odmłodzenia i uelastycznienia. Masaż poprzez usunięcie złuszczonego naskórka oraz wyciśnięcie zawartości gruczołów łojowych oczyszcza skórę. Sprzyja to lepszemu oddychaniu skórnemu, daje możliwość wprowadzenia w większej ilości preparatów wspomagających.

W trakcie masażu następuje podwyższenie temperatury tkanek skóry, co prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i zwiększenia przepływu w naczyniach włosowatych i powierzchownych. Pojawia się objaw przekrwienia, który utrzymuje się jeszcze długo po masażu. Dzięki temu sieci naczyń włosowatych ulegają oczyszczaniu, a produkty przemiany materii i złogi pozapalne zostają usunięte z tkanek. W obrębie tkanki podskórnej następuje poprawa lub utrzymanie prawidłowej struktury koloidów tkankowych. Masaż poprzez rozgrzanie sprzyja uelastycznieniu tkanki łącznej oraz rozdrobnieniu tkanki tłuszczowej. Nasilają się procesy przemiany materii i uaktywnia się proces spalania zawartości komórek tłuszczowych. Stosując techniki masażu, takie jak mocne głaskania, rozcierania i ugniatania następuje przesuwanie skóry w stosunku do podłoża. Ma to korzystny wpływ na utrzymanie elastyczności i przesuwalności skóry. Techniki te zapobiegają powstawaniu nowych lub usuwają już istniejące zagęszczenia i wciągnięcia w obrębie tkanki łącznej i podskórnej.

Masaż modelujący

Tkanka mięśniowa

W przypadku pracy nad tkanką mięśniową głównym obiektem zainteresowania będzie tkanka mięśniowa poprzecznie prążkowana budująca mięśnie szkieletowe oraz tkanka mięśniowa gładka, która wchodzi w skład budowy ścian narządów wewnętrznych i naczyń krwionośnych. Masaż, a w szczególności technika rozcierania rozdrabnia produkty przemiany materii i złogi pozapalne. Natomiast mocne głaskania, rozcierania, ugniatania i roztrząsania rozciągają naczynia krwionośne. Uruchamia się mechanizm, który powoduje napięcie mięśni gładkich. Następuje usprawnienie krążenia krwi, odżywienia mięśni gładkich oraz wypłukiwanie produktów przemiany materii. Działanie masażu na mięśnie szkieletowe zależy od efektu jaki chcemy uzyskać. W przypadku cellulitu będzie to działanie odżywcze oraz zwiększające masę mięśniową. Masaż o działaniu odżywczym wykorzystuje techniki usprawniające transport tkankowy. Masaż ten spełnia również funkcje oczyszczającą, gdyż usprawnia wypłukiwanie produktów przemiany materii i złogów pozapalnych. Poprawia przepływ w układzie krążenia i chłonnym i ułatwia homeostazę płynów ustrojowych. Dobór technik nakierowany jest właśnie na takie działanie. 

Drenaż limfatyczny jest jedną z metod stosowanych w zaburzeniach odżywczych. Jest to metoda godna polecenia szczególnie w schorzeniach przebiegających z wysiękami i obrzmieniami. W działaniu zwiększającym masę mięśniową wykorzystuje się intensywny masaż klasyczny lub masaż izometryczny. W skutek pracy nad tkanką mięśniową masaż usuwa produkty przemiany materii i ułatwia doprowadzenie do nich produktów odżywczych. Masaż działa rozszerzająco na naczynia krwionośne, co powoduje rozgrzewanie tkanki mięśniowej. Poprawa ukrwienia mięśni sprawia, że stają się lepiej utlenowane, poprawia się ich trofika, jędrność, elastyczność, wytrzymałość i gotowość do pracy. Po serii masaży obserwuje się znaczny przyrost tkanki mięśniowej.

Drenaż limfatyczny

Nieodłącznym elementem pracy nad redukcją cellulitu jest manualny drenaż limfatyczny. Jest to technika masażu ręcznego wspomagająca przepływ chłonki w naczyniach limfatycznych. Wykorzystuje się techniki ugniatająco-przepychające. Ich celem jest zmniejszenie zastojów limfatycznych. Skutkiem zabiegów drenujących jest zmniejszenie obrzęku międzykomórkowego, przyśpieszenie i zwiększenie odpływu chłonki, przyspieszenie metabolizmu i wydalanie produktów przemiany materii.

Manualny drenaż limfatyczny poprzez usprawnienie krążenia limfy przeciwdziała powstawaniu chorób wywołanych jej zastojem. Jest jednym z podstawowych zabiegów w profilaktyce i terapii cellulitu, zwłaszcza w pierwszych dwóch stadiach. Jeśli jednak występują wyczuwalne guzki i zwłóknienia drenaż limfatyczny powinien być stosowany zamiennie z bardziej intensywnymi masażami skupiającymi się na tkance łącznej.

Umów się już teraz!

Pozbądź się cellulitu i zadbaj o wygląd swojej skóry. Skontaktuj się ze mną, a znajdę odpowiednie rozwiązanie na Twój problem.